Sezóna kliešťov je tu! Klieštami prenosné ochorenia sú pre vášho psíka život ohrozujúce, pretože s nenápadnými plíživými príznakmi si ich nemusíte všimnúť.
Ako môžu kliešte spôsobiť ochorenie psov?
Choroby prenášané kliešťami u psov sa vyskytnú, keď sa infikovaný kliešť prichytí k vášmu psovi, živí sa jeho krvou, a potom prenesie infekciu do tela vášho psíka. Nie sú to len kliešte, ale aj komáre, blchy a iné ektoparazity, ktoré prenášajú viac ako tucet infekcií!
Príčiny chorôb prenášaných kliešťami
Väčšina chorôb prenášaných kliešťami je spôsobená baktériami. Rezervoármi chorôb sú zvyčajne iné zvieratá/ napr. Jelene/. Kliešte sa živia krvou rezervoárových zvierat, nakazia sa baktériami, a potom ich šíria na svojich ďalších hostiteľov. Kliešť musí byť pripojený na určitý čas, a to až 24 hodín, v závislosti od ochorenia, predtým, ako sa baktérie spôsobujúce ochorenie prenesú do krvného obehu. Príznaky týchto chorôb nezačínajú vždy okamžite po infekcii, takže na tieto stavy myslíme, aj keď na svojom psom pacientovi nenájdeme kliešťa, keď k nám príde na vyšetrenie.

Symptómy sú nešpecifické ako:
- Horúčka
- Bolesť kĺbov
- Letargia
- Znížený apetít
- Zväčšené lymfatické uzliny
- Neurologické problémy
- Ochorenia obliček
- Zvracanie/ hnačka
Pretože príznaky môžu byť veľmi nešpecifické, diagnostikovať ochorenie prenášané kliešťami u psov môže byť náročné.

Ako predchádzať chorobám prenášaným kliešťami u psov?
Zatiaľ, čo choroby prenášané kliešťami sú vážne a v niektorých prípadoch môžu byť aj smrteľné, nemusíte si so svojím chlpatým priateľom prestať užívať pobyt vonku. Dodržaním týchto krokov môžete obmedziť expozíciu svojho psíka a udržať ho zdravého a úplne zaujatého prechádzkou, svojou loptičkou alebo naháňaním veveričiek.
- Sme zástancami liekov na kontrolu bĺch a kliešťov. Na trhu je veľa účinných produktov, preto môžte s nami prediskutovať, čo by sme odporučili, ako najlepšiu voľbu pre vášho psíka.
Bez ohľadu na to, aký liek si vyberiete, prevencia je oveľa lacnejšia možnosť ako liečba chorôb prenášaných kliešťami, nehovoriac o tom, že ochorenia sú veľmi nebezpečné.
Prípravky na prevenciu delíme na orálne – tabletky chrániace vašeho psíka 1-3 mesiace/ napr. Simparica, Bravecto/, topické – pipety/ napr. Fypryst, Prinocate/, obojky/ napr. Scalibor, Foresto/. - Skontrolujte, či váš psík po prechádzke nemá kliešte.
Kliešť, ktorý číha na steblách trávy, dokáže vycítiť prítomnosť vášho psa. Ako teda kliešť vie, že okolo prechádza chutné jedlo?
Kliešte a iný hmyz, ako napr. komáre, sú živé detektory oxidu uhličitého. Akonáhle zdetekujú CO2 , chopia sa príležitosti. „Natiahnu sa“ a prednými nohami chytia blízkeho hostiteľa. Potom sa pomocou háčikovitého hrotu týchto nôh zavesia, vylezú hore a zavrtávajú sa. Preto je také dôležité usilovne kontrolovať svojho psíka. Pamätajte, že v mnohých prípadoch môže odstránenie kliešťa pred uplynutím 24 hodín zabrániť prenosu choroby.
Odporúčame hľadať kliešte v nasledujúcich oblastiach: v ušiach a okolo nich, okolo očných viečok, pod obojkom, pod prednými nohami, medzi zadnými nohami, medzi prstami na nohách a okolo chvosta.

Ak nájdete kliešťa, existuje správny (a nesprávny) spôsob, ako ho odstrániť. Kliešte majú na prednej strane hlavy štruktúru nazývanú hypostóm. Hypostóm je ako harpúna v blízkosti tlamy kliešťa. Umožňuje kliešťu zavŕtať sa do tkaniva hostiteľa. To je jeden z dôvodov, prečo je také náročné odstrániť kliešte. Pripevňujú sa ako háčik na ryby uviaznutý v ruke. Podobne sa ostnatý hypostóm vklíni priamo do kože. Akoby to nestačilo, kliešte tiež vylučujú látku nazývanú cementum z hrotu hypostómu. Cementum, ako už názov napovedá, pôsobí ako lepidlo na ďalšie pripevnenie kliešťa k psovi. Kľúčom je jemné odstránenie. Uistite sa, že ste odstránili celého kliešťa – ak časť zostane v koži vášho psa, môže sa nakaziť. Ak si nie ste istí, ako bezpečne a efektívne odstrániť kliešťa, požiadajte nás o radu.
Včasné odhalenie, včasná diagnóza a včasná liečba takmer vždy znamená lepší výsledok pre vášho verného spoločníka.