Pyometra

Pyometra alebo hnisavý zápal maternice je závažne život ohrozujúce ochorenie, vyskytujúce sa u nekastrovanných súk v strednom a vyššom veku, zvyčajne 1-3 mesiace po háraní, ale ani mladšie suky nie sú výnimkou.

Príčinou vzniku pyometry je najčastejšie infekčný agens. Na konci ruje, tzv. estra alebo začiatkom metestra prechádzajú baktérie ešte cez otvorený krčok do maternice a zároveň stúpajúca koncentrácia hormónu progesterónu uzatvára krček maternice, čím sa zníži odolnosť endometria maternice proti bakteriálnej infekcii. Baktérie v maternici sa rozmnožujú a vyvolávajú endometritídu s hypersekréciu žliaz v maternici, ktorá sa postupne plní hnisavým sekrétom.

Pyometra je charakteristická nahromadením patologického obsahu hnisavej konzistencie v maternici. Baktérie z tohto obsahu prítomného v maternici produkujú endotoxíny, ktoré prestupujú do krvného obehu a rozvíja sa intoxikácia organizmu až celková sepsa, ktorá vo väčšine prípadov končí úhynom sučky.

Majitelia si vo väčšine prípadov všimnú, že niečo nie je v poriadku, keď je už príliš neskoro a ochorenie je plne rozvinuté.

Poznáme dve formy pyometry:

Otvorená pyometra – krčok maternice je otvorený a patologický obsah vyteká von, majiteľ si všimne výtok, od zelenej farby až po krvavú a rôznej intenzity.

Zatvorená pyometra – krčok maternice je uzavretý a patologický obsah sa hromadí vo vnútri maternice, čo sa može prejaviť zväčšením brucha.

Klinické príznaky sú rôzne, závisia aj do formy pyometry:

Sučky sú apatické, malátne, môžu mať zväčšené a bolestivé brucho, horúčka, ktorá sa, ale dlhší čas nemusí prejaviť.
Typickým príznakom je tzv. Polydipsia a Polyúria – zvýšené pitie vody a následne časté močenie.

Objavuje sa nechutenstvo, zvracanie, hnačka, dehydratácia. Pridružuje sa slabosť panvových končatín, neschopnosť pohybu, celková depresia až bezvedomie a úhyn sučky.

Veterinárny lekár stanoví diagnózu na základe dôkladnej anamnézy od majiteľa, klinického vyšetrenia a na potvrdenie tejto diagnózy urobí ultrasonografické vyšetrenie. Niekedy je potrebné aj vyšetrenie krvi.

Terapia a prognóza závisí od celkového stavu pacienta, formy pyometry a ako veľmi sú rozvinuté klinické príznaky.

Konzervatívne alebo medikamentózne ošetrenie je vhodné pre mladšie suky s otvorenou formou pyometry, bez príznakov celkovej intoxikácie organizmu.

Podávajú sa lieky na vypudenie patologického obsahu z maternice a antibiotiká. Aj napriek uspešnej medikamentóznej terapii sa môže pyometra opakovať.

Chirurgické ošetrenie, tzv. Ovariohysterektómia je vo väčšine prípadov nevyhnutná. Uprednostňujeme ho pri zatvorenej forme pyometry, u starších súk, u zvierat v pokročilom stave celkovej intoxikácie.

V prípade celkovej intoxikácie je potrebné pred samotným zákrokom sučku stabilizovať infúznou a antibakteriálnou terapiou.

Ovariohysterektómia alebo hovorovo tzv. kastrácia zdravej sučky v mladom veku je najlepšou prevenciou nielen pyometry, ale aj nádorov pohlavného aparátu a mliečnej žlazy, ako aj tzv. pseudogravidity (falošnej gravidity).