Mnohí z nás, ktorí majú mačky ako domáce zvieratá, sa rozhodnú nechať ich vysterilizovať alebo vykastrovať. Existujú však niektorí majitelia, ktorým sa zdá takáto myšlienka zbytočná. Môžu mať pocit, že je to neprirodzené alebo kruté. Veríme, že tento článok vysvetlí mnohé zdravotné, behaviorálne, komunitné a finančné výhody, ktoré má preventívna kastrácia. Neexistuje žiadny zdravotný dôvod na to, aby ste svoju mačku nekastrovali. Na rozdiel od niektorých názorov, sterilizácia a kastrácia nespôsobí, že vaša mačička bude lenivá, obézna alebo mať predispozíciu k problémom s močením atď.
Výhody sterilizácie vašej mačičky
Kastrácia sa vzťahuje na odstránenie maternice a vaječníkov samice, odborne nazývaná ovariohysterektómia. To jej bráni v reprodukcii a znamená, že nebude mať reprodukčné cykly. Počas sterilizačnej operácie je mačička 20- 45 minút v anestézii, pod dohľadom skúseného veterinárneho lekára. Akýkoľvek druh anestetického postupu je spojený s rizikom, ale krvné testy pred anestéziou môžu vylúčiť tieto riziká, ktoré by mohli byť dôvodom na oneskorenie sterilizácie. Po operácii sa bude vaša mačička zotavovať 10 dní, kým sa ranka zahojí.
Sterilizáciou vašej mačičky eliminujeme množstvo túlavých mačiatok v okolí a tým nechcené a nekontrolované vrhy ďalších mačiatok.
Najevidentnejšou výhodou sterilizácie je teda, že vaša mačička nemôže byť gravídna. Intaktná (bez sterilizácie) mačička môže produkovať niekoľko vrhov ročne a má priemerne štyri až šesť mačiatok! Kastrácia výrazne pomáha znižovať počet mačiek a mačiatok v útulkoch a na uliciach v kolóniách, ktoré potrebujú domov. Aj gravidita a pôrod majú svoje riziká. Mačka môže mať ťažký pôrod a niekedy si vyžaduje cisársky rez. Bežným mýtom je, že mačička sa stane priateľskejšia, ak jej bude dovolené mať mačiatka. Nieje to pravda a ďalej to prispieva k problému s premnožením domácich zvierat.
Kastrovaná mačka je tiež pokojnejšia, pretože prestane mať hormonálne cykly. Keď sa mačka dostne do ruje, je vnímavá k páreniu so samcom. Typický cyklus trvá šesť dní. Môže krvácať z vulvy, môže mať veľmi hlasné prejavy, aby prilákala každého kocúra v susedstve. To môže byť obzvlášť nepríjemné, ak máte doma viacero mačiek. Niektoré mačky reagujú agresívne, keď vidia iné mačky vonku. Môžu začať značkovať a močiť v domácnosti, aby si označili svoje územie.
Majú taktiež lepší zdravotný stav
Pri sterilizácii pred dosiahnutím veku 6 mesiacov sa riziko rakoviny mliečnej žlazy znižuje o 91%. Ak sa zákrok vykoná vo veku 7-12 mesiacov, riziko sa zníži o 86%. Pri sterilizácii medzi 1. a 2. rokom života dochádza len k 11% zníženiu a žiadny prínos sa z tohto hladiska neprejavuje, ak sa sterilizácia vykoná po 2 rokoch veku. Kastrácia tiež zabraňuje infekcii nazývanej pyometra- kedy sa maternica naplní hnisavým obsahom. Tento život ohrozujúci a núdzový chirurgický zákrok sa musí vykonať čo najskôr. Kastrované mačky tiež žijú v priemere o 39% dlhšie ako nekastrované.
Kedy by ste mali vykastrovať svoju mačičku?
Najlepšie nechať ju prejsť prvým cyklom, čo sa môže sa stat už v 5 mesiacoch, ale najčastejšie medzi 6. až 8. mesiacom veku. Mačka by mala vážiť aspoň 0,5 kg – 1 kg.